Architektonická soutěž hledá nápady pro náplavky

Autor: Václav Vlček

02. 04. 2012 | 10:30

Soutěž, která hledá náměty na proměnu vltavského nábřeží v Praze, se koná v rámci květnového festivalu reSITE.

„Chceme od soutěžících získat architektonickou vizi pro budoucnost Vltavy. Porotci se ve svém hodnocení zaměří na interdisciplinární přístup, který bude spojovat urbanismus, architekturu, umění, krajinářství, městskou ekologii a další obory," říká ředitel festivalu reSITE Martin Barry. Na soutěži se podílí také škola Architectural Institute in Prague (ARCHIP).

Budoucností náplavek se chce zabývat také pražská radnice a zatím vypoví smlouvy nájemcům náplavek, protože s jejich spravováním není spokojena. Město chce náplavky spravovat samo. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) správci nevyužívají dostatečně atraktivitu řeky a neposkytují Pražanům dost volnočasových aktivit.

Předmětem soutěže je nábřeží Vltavy a jeho bezprostřední okolí, vymezené dvěma mosty - z jihu železničním a ze severu Libeňským. Tento dlouhý úsek řeky má na obou březích různorodý charakter i kvalitu, což soutěžícím dává příležitost k výběru a zpracování celé škály míst či oblastí. Návrhy by měly využít současný potenciál řeky, definovat spojení řeky a metropole a směřovat ke vzniku přitažlivých veřejných prostranství ožívajících řadou aktivit.

Vítězové soutěže obdrží odměny ve výši 3000, 2000 a 1000 eur (asi 75, 50 a 25 tisíc korun). Mezinárodní soutěž je otevřena všem zájemcům bez ohledu na věk nebo profesi. Vítěze vybere mezinárodní porota, uzávěrka je 14. května.

Zdroj: ČTK

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.