Bílá Lilie bude udělena již po čtvrté

Autor: Marie Wichterlová

28. 11. 2014 | 12:11

Pražská Gröbeho vila bude 8. 12. 2014 hostit již čtvrté udílení ceny Bílé lilie 2014, kterou může získat jednotlivec nebo skupina spolupracujících osob za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Vítěz vybraný nezávislou pětičlennou porotou obdrží skleněnou sošku ve tvaru lilie z dílny designérky Márie Hostinové a účelově vázaný finanční dar v hodnotě 200 000 Kč na další činnost. Sponzorem slavnostního večera i samotné ceny Bílé lilie je Fondation Zdenek et Michaela Bakala a udílí ji obecně prospěšná společnost Zaostřeno. Slavnostním ceremoniálem, který se uskuteční od 19,30 do 22,30 hodin, návštěvníky provede redaktorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková. O hudební doprovod se postará saxofonista Jan Fečo.
Mezi dosavadními držiteli ceny Bílé lilie jsou Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti a místostarostka Černošic Daniela Göttelová (oba v roce 2011), redaktor Lidových novin Tomáš Němeček (v roce 2012), loni cenu získali Jan Čižinský za organizaci referenda o stavbě nové budovy radnice v Praze 7 a Martin Marek za organizaci referenda ke stavbě obchodního centra Plzni.
Letošního laureáta vybere z níže uvedených nominovaných nezávislá porota ve složení Vanda Thorne (pedagožka, New York University in Prague), Jana Ustohalová (novinářka, MF Dnes), Jan Čižinský (starosta Prahy 7, vítěz ceny Bílé lilie 2013), Antonín Kokeš (majitel, Albi s.r.o.) a Martin Marek (aktivista, vítěz ceny Bílé lilie 2013).
Děkujeme partnerům ceny Bílé lilie: nadaci Fondation Zdenek et Michaela Bakala, CEELI Institutu, Novému vinařství, a samozřejmě všem členům poroty.

Finalisté ceny Bílé lilie 2014 (v náhodném pořadí):
• Nevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici za společný nezávislý monitoring průběhu říjnových voleb ve vytipovaných oblastech, který vedl k odhalení podezřelých aktivit zejména v Severních Čechách a na Severní Moravě, ale také například v Praze nebo Brně.
• Hnutí Arnika za projekt ZměnyPrahy.cz, který formou přehledné databáze monitoruje změny územního plánu hlavního města Prahy a zároveň upozorňuje na možný dopad těchto změn na životní prostředí v jejich okolí.
• Centrum aplikované ekonomie, o.s. (sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy) za projekt zIndex, nezávislé hodnocení dobré praxe zadavatelů veřejných zakázek, založené na kvantitativních ukazatelích.
• Občanské sdružení Oživení za aktivity v souvislosti s tématem odpovědnosti vůči obci a státu. Sdružení Oživení se kromě řady dalších témat z oblastí boje proti korupci a rozvoje dobrého vládnutí v poslední době intenzivně věnuje velmi aktuálnímu tématu osobní odpovědnosti úředníků a volených zástupců měst a obcí.
• Statutární město Hradec Králové za příkladný přístup k transparentní správě veřejných statků. Město může sloužit jako příklad dobré praxe ve vztahu k otevřenosti a poskytování informací o rozpočtu, jeho průběžném dodržování, zadávání a průběhu veřejných zakázek.
• Občanské sdružení NašiPolitici za projekt FondyEU.eu, mapující využívání finančních prostředků, poskytovaných ze strukturálních fondů Evropské unie na území České republiky a zároveň poskytující podrobné informace o příjemcích těchto dotací.
• Tým datových žurnalistů ve složení Jan Boček, Jan Cibulka, Petr Kočí a Marcel Šulek za dlouhodobý rozvoj datové žurnalistiky v České republice. Tým datových žurnalistů se v rámci spolupráce s Českým rozhlasem věnuje zpracování veřejně přístupných dat prostřednictvím graficky atraktivních interaktivních vizualizací a prezentuje takto informace jinak laikem jen stěží uchopitelné.
• Obecně prospěšná společnost Brodem za vzdělávací projekt CoZaTo, který prostřednictvím interaktivních seminářů uvádí studenty a učitele základních a středních škol do problematiky korupce, boje s ní a do morálních dilemat s korupcí spjatými.

Všem nominovaným upřímně gratulujeme!


Odkaz URL ke článku
Cena Bílé lilie

Další foto

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.