CENA BÍLÉ LILIE BUDE UDĚLENA JIŽ POTŘETÍ

Autor: Marie Wichterlová

03. 12. 2013 | 14:15

Slavnostní vyhlášení vítěze ceny Bílé lilie 2013 se uskuteční 12. 12. 2013 v pražské Gröbeho vile. Cena je udělována za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě a může ji získat jednotlivec nebo skupina spolupracujících osob.

Letošního laureáta vybere porota z osmi finalistů. Vítěz ceny Bílé lilie obdrží skleněnou sošku ve tvaru lilie a dar ve výši 200 tisíc korun sponzorovaný Fondation Zdenek et Michaela Bakala.

Slavnostním ceremoniálem, který se uskuteční od 19 do 22 hodin, návštěvníky provede herec Jiří Mádl, vystoupí Cindzi Renta.

Porota 2013

O tom, kdo si letošní cenu Bílé lilie odnese, rozhodne porota složená ze zástupců akademické sféry, neziskového sektoru, byznysu a médií. Možnost nominovat své favority měli jak členové poroty, tak i veřejnost.

V porotě pro rok 2013 zasednou Oldřich Kužílek, autor projektu Otevřete.cz a držitel ceny Bílé lilie za rok 2011, dále držitel ceny Bílé lilie za rok 2012, novinář a právník Tomáš Němeček, manažerka a právnička Monika Ladmanová z IBM, novinářka Pavla Holcová z Centra pro investigativní žurnalistiku a historik a pedagog Pavel Král z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

Cenu uděluje obecně prospěšná společnost Zaostřeno, jejímž posláním je podporovat principy dobrého vládnutí a otevřené a odpovědné správy věcí veřejných a usilovat o kultivaci politického prostředí.

Cena Bílé lilie v minulých letech

Vůbec první ocenění Bílé lilie převzali z rukou exprezidenta ČR Václava Havla v listopadu 2011 Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti a místostarostka Černošic Daniela Göttelová. Loni skleněnou sošku vyhrál redaktor Lidových novin Tomáš Němeček za úspěšný pokus nabourat hranice mezi právem na ochranu soukromí a právem na svobodný přístup k informacím v souvislosti se státními zaměstnanci.

Partneři

Děkujeme partnerům ceny Bílé lilie: nadaci Fondation Zdenek et Michaela Bakala, CEELI Institutu, Novému vinařství, a samozřejmě všem členům poroty.

Nominace na cenu Bílé lilie 2013 – finalisté:

Informace pro všechny o.s. za stejnojmenný projekt

Lepší místo o.p.s. za stejnojmenný projekt

Liberecký kraj za zveřejňování smluv

Jan Čižinský za organizaci referenda o stavbě nové budovy radnice v Praze 7 a Martin Marek za organizaci referenda ke stavbě obchodního centra Plzni
Pozn.: Pánové Čižinský a Marek jsou nominováni společně, ačkoliv jejich projekty spolu nesouvisí – ke společné nominaci jsme přistoupili vzhledem k faktu, že obě organizovaná referenda jsou obdobného charakteru, proběhla ve stejný den a obě byla úspěšná a vedla ke zrušení předmětných staveb.

EPS a místní hnutí Ohnica, Za zdravé a krásné Holešovsko a Egeria za aktivity v souvislosti s fungováním průmyslové zóny Holešov

Kamil Gregor a KohoVolit.eu za online projekty

VolebníKalkulačka.cz a OtevřenéVolby.cz a za související datové analýzy

Nové Město na Moravě za dosud nejpřehledněji zpracovaný rozklikávací rozpočet města

Obec Psáry za mimořádnou transparentnost obecního úřadu


Odkaz URL ke článku
Pozvánka a nominace na cenu Bílé lilie 2012

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.