„Dny prevence zraku“ pokračují dnes a zítra v Praze..

Autor: Markéta Frančová

24. 11. 2014 | 12:02

Po úspěchu předchozích ročníků Oční centrum Praha již potřetí bezplatně vyšetří zrak příslušníkům složek Integrovaného záchranného systému. Letošní „Dny prevence zraku“ odstartují 19. listopadu a potrvají čtyři dny, během nichž vyšetření podstoupí až tisícovka policistů, hasičů, strážníků a záchranářů.
V rámci projektu „Dny prevence zraku“ bude zájemcům z řad příslušníků složek Integrovaného záchranného systému zkontrolován zrak. Akce si klade za cíl důkladně vyšetřit co největší počet zaměstnanců Policie ČR, Městské policie, Zdravotnické záchranné služby a Hasičského záchranného sboru, u nichž je dobrý zrak nezbytný pro výkon jejich povolání.
Letošní preventivní vyšetření zraku IZS úspěšně navazuje na předchozí spolupráci Očního centra Praha a jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. Zájem ze strany příslušníků IZS každoročně stoupá. Poprvé v krátké historii „Dnů prevence zraku“ proběhne letošní ročník také za účasti Policejního prezidia ČR.
„Těší nás, že zájem integrovaných záchranných složek o preventivní vyšetření každým rokem roste. Již první ročník se setkal s účastí přibližně 300 policistů a tato skutečnost se pro nás stala impulsem oslovit s nabídkou bezplatného preventivního vyšetření i ostatní složky IZS. V loňském roce jsme vyšetřili více než 700 příslušníků záchranných složek a tento rok se poprvé v rámci „Dnů prevence zraku“ vyšetří zrak i zaměstnancům Policejního prezidia ČR. Letošní ročník tak opět předčí ten předchozí,“ uvedl Mgr. Adam Janek, ředitel Očního centra Praha.
Ve dnech 24. a 25. listopadu budou lékaři Očního centra Praha k dispozici příslušníkům Policejního prezídia a Policie České republiky. Vyšetření zraku není časově náročné a zabere asi 30 minut, zahrnuje i konzultaci s očním lékařem, který doporučí další případnou léčbu. „Letošním ročníkem navazujeme na dnes již tradiční úspěch předcházející spolupráce a doufáme, že se opět setká s velkým ohlasem u policistů, u nichž je dobrý zrak při výkonu jejich povolání nezbytností,“ řekla koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová. Mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, Pavlína Adamcová, rovněž vyzdvihla význam péče o zrak u příslušníků IZS: „I když mnohdy pro kouř nevidíme, do čeho jdeme, dobrý zrak je pro nás důležitý. Hasiči nejsou jen výjezdoví, ale starají se o bezpečí ostatních třeba na úseku ochrany obyvatelstva a krizového řízení, civilní nouzové připravenosti, prevece, atd. Preventivně výchovnou činnost provádíme denně, a tak velmi dobře chápeme význam preventivních projektů.“
„Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznání a předcházení onemocnění, která zpočátku mohou probíhat i zcela nepozorovaně a bez obtíží. Pravidelnými návštěvami očního specialisty tak lze předejít komplikacím se zrakem či zabránit případným nezvratitelným změnám, které mohou v krajních případech vést až ke slepotě. Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně.“ uvádí k důležitosti preventivních prohlídek primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar.


Odkaz URL ke článku
Oční centrum Praha

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.