Dočasné Divadlo Šnek na stanici metra Opatov

Autor: Petr Převrátil

17. 05. 2012 | 16:27

Ikonou 5. ročníku festivalu Street For Art bude dočasné Divadlo Šnek na stanici metra Opatov.

Festival Street For Art v něm představí novou hru o Jižním Městě s názvem Jižák, město snů. Pod vedením režisérky Petry Tejnorové ji speciálně pro festival nazkoušelo a autorsky se na ní podílelo šest místních teenagerů. Připravuje se také slupráce s Centrem současného umění DOX na diskusním večeru DOXagora, na programu je konference o kulturní politice města Prahy, součástí festivalu budou i koncerty, přednášky a dílny pro veřejnost. Divadlo Šnek poprvé vystrčí růžky v podvečer v pátek 18. května, zpátky do ulity se stáhne o devět dnů později. Premiéra inscenace Jižák, město snů se koná ve středu 23. května a pro festival jsou naplánovaná celkem 4 představení.

Téma festivalu: Je důležité vnímat kultura místa, ve kterém žijeme

„Je důležité vnímat kulturu místa, ve kterém žijeme“, tvrdí organizátoři festivalu Street For Art 2012. Návštěvníky festivalu vyzývají ke zpomalení a zamyšlení se. Jaký máme vztah k domovu? A co všechno se okolo nás děje, jaká je kultura tohoto místa? Festival tak navazuje na předchozí ročníky věnované tématům veřejného prostoru, umění ve veřejném prostoru nebo street artu.

Jižák, město snů

Na ústřední otázky festivalu bude odpovídat například inscenace Jižák, město snů, která je díky spolupráci s místními obyvateli bezprostředním nahlédnutím „pod kůži“ největšího českého sídliště. „Půjde o divadelně-filmovou sondu teenagerů z Jižního Města do jejich současných a budoucích životů. Pohybujeme se mezi dokumentárním žánrem a sci-fi. Zkušenosti a názory se mísí se sny a vizemi. Zkoumáme, jaká je budoucnost teenagerů na okraji města a jaká je budoucnost celého Jižního Města jako nepříliš probádané zóny,“ vysvětluje režisérka Petra Tejnorová. Světová premiéra proběhne 23. května od 20h. Reprízy se konají 24., 25. a 26. května vždy od 20h.

Hra je netradičním divadelním projektem, vzniká jako kolektivní dílo bez předem daného scénáře. Za dějem hry tak stojí skutečné příběhy i vize mladých lidí, kteří na Jižním Městě žijí. Inscenační tým získává materiál z workshopů a rozhovorů i výzkumem dokumentů vztahujících se k Jižnímu Městu. Pracuje s autentickými materiály, filmovými záznamy i dotáčkami, které v projekcích představení doplní. V hlavních rolích hry se ocitnou teenageři z Jižního Města a jejich vidění prostředí, ve kterém se dennodenně pohybují. „Šest dětí ve věku 11 – 17 let bude hrát daleko upřímnější divadlo, než jaké by napsal profesionální dramatik. Nečekejte ale vystoupení místního dramaťáčku, realizaci mají pevně v rukou zkušení profesionálové Petra Tejnorová, Lukáš Jiřička nebo Jan Burian, kteří stojí třeba za My Funny Games v Disku nebo Modrovousem v Dejvicích,“ vysvětluje ředitel pořádající společnosti Kulturní Jižní Město, o.p.s. Jiří Sulženko.

Debaty a konference: Kultura je v lokalitě

Prvním bodem na programu festivalu i Divadla Šnek bude veřejná diskuze DOXagora o vývoji a problémech kulturní politiky města Prahy od roku 1989 do současnosti. Diskuze, kterou festival připravil ve spolupráci s Centrem současného umění DOX na zahajovací večer 18. května, se zúčastní přední zástupci dvou generací kulturních organizátorů, mezi nimi například Michal Prokop, Ondřej Hrab nebo Štěpán Kubišta. Na hlavní otázky letošního ročníku festivalu se pak pokusí odpovědět účastníci sobotní diskuse 4 stoly pro kulturu. Diskuze otevřená veřejnosti se zaměří na lokální kulturu a kulturní politiku města Prahy. Jak je to s podporou kultury a umění z veřejných rozpočtů v různých částech města? Jak a kolik vydávají pražské městské části ? Jak spolupracují městské části s Magistrátem hlavního města Prahy v oblasti kultury? Jak může kultura zvýšit kvalitu života v lokalitě? Tyto a podobné otázky budou předmětem sobotní debaty. Festivalový program pak v sobotu 26. května uzavře otevřená panelová diskuze o novém divadle na Jižním Městě.

Akce pro širokou veřejnost: S umělcem metrem na Jižák

Soustředěnou náladu úvodního podvečera zahajovacím koncertem uvolní laureát ceny Apollo 2011 za nejlepší album roku, rapper Bonus, který poprvé představí nový hudební projekt s kapelou „Temný Síly“. Že s kulturou místa souvisí i pěstování rajčat či bylinek na místě, o tom návštěvníky přesvědčí workshopy KOKOZA, o.p.s. Víkend bude patřit i projížďce retro autobusem RTO, vernisáži mezinárodního fotoprojektu Lidé v místech či filmovému mini-festivalu 3x sídliště s legendárními filmy o Jižním Městě. Pro zájemce je připraven netradiční zážitek už cestou na festival – diváci se mohou do divadla vydat metrem spolu s výtvarníkem Pavlem Karousem. Komentovaná prohlídka výtvarných unikátů a podivností na trase metra C začíná na stanici Vyšehrad každý všední den od 19h a na Opatov dorazí chvíli před začátkem představení. Na speciálním galavečeru v pátek 25. května ocení organizátoři několik výrazných osobností a předají jim cenu Zlatý průduch za přínos lokální kultuře. “Lokální kultura je abstraktní pojem, ale lokální osobnost, místního hrdinu a aktivního souseda si dokáže představit každý, včetně nás. Pokud chceme na letošním Street For Artu diskutovat o tom, že potenciál kultury je v lokalitě, musíme přirozeně jedním dechem dodat, že se trochu nesměle krčí v lidech, kteří v daném místě žijí a snaží se, aby společně s nimi žila i jejich čtvrť. Cenu s podivným názvem evokujícím tajemné průduchy vyvěrající z metra připravil sochař Pavel Karous a samotné předávání bude myslím velkolepým večírkem v režii Braňo Holička a pod moderátorskou taktovkou známých herců jako Jitka Schneiderová nebo Martha Issová. To nejlepší z často méně viditelné lokální kultury letos popostrkáváme na osvětlená divadelní prkna plná zajímavých konfrontačních setkání, která byste na Jižáku možná jen tak nečekali,” dodává dramaturgyně festivalu Michaela Hečková.

Místo konání festivalu: Nová scéna u stanice metra Opatov

Diváci festivalu Street For Art jsou již zvyklí, že centrem festivalu je výrazný architektonický zásah do místa konání. Po ikonické nafukovací bublině od berlínských Raumlabor, Dočasném centru současného umění BLOX složeného ze stavebních buněk a loňské Zóně Ideál, kterou tvořilo 1000m2 dřevěných palet a dvoupatrová hala z lešení je letošním centrem festivalu dočasné Divadlo Šnek. Letos poprvé festival využívá již existující prostor, výrazně ho ale promění. “Podle návrhu architektonického studia Mjölk část stanice metra Opatov doslova změní tvář. Jednak konstrukce stanice dostane novou, výrazně červenou fasádu, v průchodu stanice pak vznikne prostor pro 120 diváků a pro konání divadelních představení, koncertů a přednášek. Nestavíme divadlo protože, myslíme, že na Jižáku není dostatek kultury, ale jednoduše proto, že naopak víme, že v něm je co a s kým hrát,” popisuje kreativní ředitel festivalu David Kašpar.

Od prvního ročníku v roce 2007 Street For Art poprvé v České republice představil koncept festivalu o veřejném prostoru. Mezi jeho hosty byli např. ateliér Raumlabor z Berlína nebo plejáda současných českých výtvarníků v Dočasném centru umění BLOX by Touax. V roce 2011 festival představil Zónu Ideál jako trenažér života ve veřejném prostoru na ploše 1000m2 v designu architektů Mjölk a umělce Jana Pfeiffera.

Festival Street For Art pořádá obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní Město pod záštitou starosty MČ Praha 11 Mgr. Dalibora Mlejnského. Letos festival finančně podpořila Městská část Praha 11, hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Mezinárodní Visegradský fond a Nadace OKD. Partnerem festivalu je Dopravní podnik hl. m. Prahy, firma Skanska Reality a společnosti Jihoměstská majetková, a.s. Programovými partnery jsou ateliér Mjölk, Centrum současného umění DOX, Zahrada o.p.s., Kvas o. s. a Za Česko kulturní.

Street For Art 2012 – Divadlo Šnek

18. – 26. května 2012

Otevřeno: všední dny 15:00 – 22:00, o víkendech 11:00 – 22:00

Vstupenky na představení Jižák, město snů k dispozici v pokladnách KC Zahrada, Chodovské tvrze a na webu www.webticket.cz/program/kcz.

Zdroj: Aktualita MČ Praha 11

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.