DOX připravil zaslouženou retrospektivu Karlu Neprašovi

Autor: Petr Převrátil

11. 06. 2012 | 14:44

Sochař a malíř Karel Nepraš je jedním z mála předních českých umělců, jemuž české galerie dosud neuspořádaly soubornou výstavu díla. Tuto křivdu nyní napravuje Centrum současného umění DOX, kde se až do 1. října koná retrospektivní výstava věnovaná Karlu Neprašovi.

Kurátoři Jaroslav Anděl a Leoš Válka připravili soubornou výstavu nejen ve spolupráci s odborníky na Neprašovo dílo, ale také s jeho přáteli a rodinnými příslušníky. Díky tomuto širokému záběru se tak v DOXu objevují nejen Neprašovy slavné rudé sochy z kovových trubek a jiná vrcholná díla, ale i jeho kresby a práce méně známé či zcela neznámé.

Humorem proti totalitě

Výstava se koná u příležitosti Neprašových nedožitých 80. narozenin a zároveň v roce, kdy uplyne 10 let od jeho úmrtí. Jako jeden z nejosobitějších umělců generace vešel Karel Nepraš ve známost nejprve svým kresleným humorem, z něhož pak postupně vyrůstala jeho specifická sochařská tvorba. Humor v Neprašově tvorbě nebyl pouze uměleckou strategií, ale i prostředkem, jak se vyrovnat s politickou a společenskou situací komunistického Československa a zachovat si zdravý rozum ve společnosti plné absurdit.

Sochy z potrubí

Neprašovy první plastiky vznikaly v 60. letech, kdy je sestavoval z nalezených předmětů, drátů a textilu. Vytvořil tak prapodivné bytosti, které vypadají jako by byly stažené z kůže. I na jiné sochy využíval Nepraš především rozličný materiál, který různě nacházel. Jedna z jeho plastik je například ze starého vodovodního potrubí, kohoutků a koudele.

Později objevil kouzlo litiny a vytvářel sochy z pečlivě rozvržených odlitků. Vytvořil také cykly pohyblivých soch - Račte točit, Račte šlapat - se soustavou ozubených kol, šlapadel a řetězových převodů. „Jsem netechnický typ, u soch jsem všechno to technické dělal proto, aby si divák se sochou rozuměl, aby měl pocit, že do ní může vlézt, tahat za ni, točit s ní,“ komentoval své výtvory sám Nepraš.

Více informací najdete na dox.cz.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 52/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.