Jeruzalémská synagoga se po zimě otevřela veřejnosti

Autor: Václav Vlček

02. 04. 2012 | 14:30

Kromě prohlídky unikátní stavby mohou její návštěvníci vidět novou expozici, která představuje život pražské židovské obce od konce války do současnosti.

Synagoga byla postavena v roce 1906 a již více než století slouží bohoslužbám Židovské obce v Praze. Za války v ní bylo skladiště konfiskovaného židovského majetku a díky tomu byla zčásti uchráněná devastace. Veřejnosti je přístupná jen v létě, letos od 1. dubna do 31. října denně od 11:00 do 17:00 kromě sobot a židovských svátků.

Pražská židovská obec zahájila v roce 1992 obnovu synagogy. V roce 2004 se začalo s restaurováním nástěnných maleb v interiéru. Návštěvníci mají možnost vidět obnovené stropní malby i schodiště.

Pokračují restaurátorské práce na varhanách. Dochovaly se v původním zvukovém stavu 24 rejstříků ve dvou klaviaturách, z nichž každá má 54 kláves pro hru rukama, a s pedálem o 27 klávesách určených pro hru nohama. Jsou v nich také tři jazýčkové rejstříky - klarinet, trompeta, pozoun, které dodávají celkovému zvuku na majestátnosti. Židovská obec v Praze předpokládá, že by se letos v létě mohly uskutečnit první koncerty.

Zdroj: ČTK

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.