Jiří Lábus a Daniela Kolářová ve Vršovickém divadle

Autor: David Frýdl

18. 09. 2012 | 22:17

Vršovické divadlo MANA v Husově sboru na Moskevské třídě čp. 34 je jediným kamenným divadlem v této městské části. Podzimní sezónu zahajuje hrou S nadějí i bez ní. Jedná se o dokumentární drama zpracované na základě vzpomínek Josefy Slánské (manželky popraveného komunisty Rudolfa Slánského). V režii Hany Burešové j.h. hrají na prknech Vršovického divadla MANA Daniela Kolářová, Jiří Lábus a Pavel Batěk.

Dokumentární drama S nadějí i bez ní, (oceněné v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka), vychází především z pamětí manželky popraveného „vlastizrádce“ Rudolfa Slánského, která je zároveň hlavní postavou hry. Kromě ní ve hře vystupují ještě První a Druhý, kteří hrají vyšetřovatele a všechny další postavy, jež sehrály v tragickém životě přesvědčené soudružky Josefy Slánské nějakou úlohu.

„Je to silné, otrasné, šokujúce a do najmenších detailov autentické svedectvo o jednej etape komunizmu, ktoré sa ´chladnokrvne´ drží faktov, a práve preto má silný dramatický účinok.“ (Martin Porubjak)

Inscenované čtení Vůjtkovy hry připravila Hana Burešová s Danielou Kolářovou, Jiřím Lábusem a Pavlem Baťkem původně pro projekt Nové scény Národního divadla a agentury Aura-pont nazvaný Noc českých a slovenských autorů. V obnovené pražské premiéře uvedlo hru, která se v současnosti v plném obsazení hraje v Ostravě, na jaře 2012 produkce Vršovického divadla MANA.

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.