Letošní cenu Bílé lilie dostal redaktor Lidových novin

Autor: Marie Wichterlová

10. 12. 2012 | 13:57

V Centru současného umění DOX proběhlo ve čtvrtek 6. 12. 2012 slavnostní vyhlášení druhého ročníku ceny Bílé lilie. Tu uděluje obecně prospěšná společnost Zaostřeno za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Skleněnou sošku ve tvaru lilie letos obdržel redaktor Lidových novin Tomáš Němeček za úspěšný pokus nabourat hranice mezi právem na osobní ochranu a právem na svobodný přístup k informacím v souvislosti se státními zaměstnanci. Poté, co mu Kancelář prezidenta republiky odmítla poskytnout informace týkající se platů a odměn svých úředníků s odvoláním na ochranu osobních údajů, neváhal na ně podat správní žalobu. Po mnohaměsíčním boji mu dal Nejvyšší správní soud za pravdu a Kanceláři prezidenta republiky bylo nařízeno uvedené informace zvěřejnit. Úspěch Tomáše Němečka se tak stal nejen, jak on sám říká „příspěvkem k modelování kultury pravidel“, ale také výrazně přispěl k posunu vnímání pozice úředníků státní správy ve vztahu k veřejnosti a ve svém důsledku je výrazným krokem k depolitizaci státní správy.
Cenu Bílé lilie vítězi předal její loňský laureát a letošní člen poroty Oldřich Kužílek. Kromě skleněné sošky k ceně náleží finanční dar ve výši 200 000,- korun. „Tomáš Němeček nás požádal, abychom část finančního daru rozdělili dvěma z nominovaných organizací, jejichž činnost dlouhodobě sleduje, a rád by je tímto podpořil. Jeho rozhodnutí samozřejmě respektujeme“, komentuje rozhodnutí vítěze ředitel obecně prospěšné společnosti Zaostřeno Václav Pecha a Němeček k tomu dodává: „Společnost Zaostřeno jsem požádal, aby finanční prémii rozdělila takto: 80 tisíc pro Matěje Hollana a jeho brněnské sdružení Brnění, které odvádí skvělé výkony v nikdy nekončícím zápase o omezení výherních automatů a hazardu a 80 tisíc pro skupinu brněnských studentů Demagog.cz, kteří dělají nevděčnou a piplavou práci: faktickou kontrolu výroků v politických diskusích. Myslím, že je to dobrá investice: každá koruna vložená do těchto sdružení se mnohonásobně vrátí.“.
O tom, kdo si letošní cenu Bílé lilie odnese, rozhodla porota složená ze zástupců akademické sféry, neziskového sektoru, byznysu a médií. V porotě pro rok 2012 zasedli Oldřich Kužílek, autor projektu Otevřete.cz a držitel loňské ceny Bílé lilie; ředitel New York University in Prague Jiří Pehe; hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo; ekonom a poradce Petr Zahradník a jako předseda poroty Tomáš Klvaňa, místopředseda správní rady Aspen Institute Prague.
Cenu uděluje obecně prospěšná společnost Zaostřeno, jejímž posláním je podporovat principy dobrého vládnutí, otevřenou a odpovědnou správu věcí veřejných a usilovat o kultivaci politického prostředí.
Večerem návštěvníky provedli zpěvačka Klára Vytisková a hudebník Ladislav Angelovič, kteří zároveň vystoupili s kapelou The Tap Tap. Stejně jako loni, byla i letošní cena udělena v průběhu mezinárodní konference o dobrém vládnutí World Forum on Governance, kterou pořádá americký think-tank Brookings Institution společně se Zaostřeno o.p.s. v Praze od 5. do 7.12.2012.
Děkujeme partnerům ceny Bílé lilie: nadaci Fondation Zdenek et Michaela Bakala, STONES CATERING a Centru současného umění DOX.


Foto: Ondřej Besperát


Odkaz URL ke článku
Cenu Bílé lilie dostal redaktor LN Tomáš Němeček

Další foto

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.