Lidé z Prahy 13 odmítají stavby developerů

Autor: Václav Vlček

22. 05. 2012 | 08:30

Městská část Praha 13 nemá vypracovaný koncept výstavby, zahlcují ji developerské projekty, lidem přitom chybí kulturní a zdravotnická zařízení, služebny policie a také parkovací místa. To jsou připomínky spolku občanských sdružení Jihozápadního Města.

Sdružení kvůli tomu na pondělní odpoledne svolalo demonstraci. Městská část argumenty nespokojených obyvatel odmítá. Demonstranti chtějí vyvolat veřejnou diskusi. "Praha 13 představuje obrovskou rozvojovou plochu, chybí ale dlouhodobý koncept výstavby. Občanská infrastruktura je nulová," tvrdí Petr Kučera ze sdružení. „Byty a komerční projekty se staví 'salámovou metodou', nikdo ale nepomýšlí na to, že není ani kde zaparkovat," doplňuje Kučera. Západní město se podle něj pomalu mění v „zesnulé město".

Radnice ale tvrdí, že její rozhodnutí jsou v souladu s potřebami obyvatel a také s platným územním plánem. „Stavební úřad při každém územním a stavebním řízení posuzuje, zda je návrh v souladu s tímto územním plánem, se stavebním zákonem a dalšími předpisy na výstavbu," řekl mluvčí městské části Samuel Truschka. Děje se tak prý i v případě výstavby takzvaného Západního města. Potíže s parkováním by částečně mělo vyřešit parkoviště na sídlišti Ohrada, jehož stavba začne v létě. Praha 13 navíc zvažuje zavedení parkovacích zón u stanic metra.

Podle nespokojených obyvatel by měla radnice za peníze získané prodejem bytových domů postavit chybějící domov důchodců. Mluvčí řekl, že městská část na přípravě domova spolupracuje s magistrátem, který bude investorem projektu.

Zdroj: ČTK

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.