Loď Tajemství opět zvedá kotvy

Autor: Petr Převrátil

16. 05. 2012 | 18:11

Po roční technické přestávce bude oba největší české toky opět brázdit unikátní divadelní scéna – loď Tajemství Divadla bratří Formanů.

Stejně jako v předchozích letech budou moci diváci navštívit zajímavé divadelní projekty umocněné prostředím lodi a romantikou plavby letní nocí se vším, co k tomu patří. Často bude následovat i koncert. Děti si na palubě naopak budou moci užít letní dopoledne či odpoledne, kdy jsou pro ně nachystány krátké pohádky. O sobotách pak může na loď vyrazit celá rodina – po pohádce budou následovat Mezigenerační dílny, při kterých se nebudou nudit děti ani rodiče i prarodiče, a zbývající čas mohou dospělí využít k prošmejdění oblíbeného farmářského tržiště, které na náplavce probíhá již třetí sezonu.

Neopakovatelnou atmosféru loď letos opět přiveze i do měst „po proudu“. Od začátku června bude plout mezi Mělníkem, Lovosicemi, Ústím nad Labem a zpět přes Roztoky u Prahy na náplavku Na Františku a do svého domovského kotviště Na Výtoni.

Ojedinělá letní divadelní scéna, původně tlačený člun TC 1100, vznikla před dvanácti lety v rámci projektu Praha evropské město kultury 2000 složitou a náročnou přestavbou a rekonstrukcí speciálně pro představení DBF Nachové plachty a postupně začala sloužit i jiným souborům, hudebníkům, tanečníkům, hercům.

Dramaturgie programu letošní sezony je založena na představeních domácích i zahraničních souborů, jejichž tvorba souzní s poetikou Divadla bratří Formanů, tedy tvůrců, kteří jsou umělecky i programově „na stejné lodi“ a jsou si vzájemnou inspirací. Nově prostor funguje pro projekty spíše jako stagiona, která hostí jeden projekt vždy několik dní po sobě.

Sezonu již tradičně zahájí Divadlo AQUALUNG, pro něž bylo plovoucí podium vlastně první domovskou scénou. Tento soubor, který po DBF na lodi strávil asi nejdelší čas, zde nazkoušel a uvedl i několik předchozích premiér. Letos to bude představení na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky.

V dalších blocích uvede Divadlo AQUALUNG i další představení ze svého stálého repertoáru - Pytlákovu schovanku, která měla v roce 2010 svou premiéru rovněž na lodi Tajemství, doplněnou živou hudbou muzikantů z kapely The Spankers a představení Mistr Hus, které vzniklo v roce 2011 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Program se tento rok soustředí více na současnou zahraniční tvorbu. Ze zahraničních hostů bude tahákem posledních červnových dnů izraelská herečka, loutkářka a zpěvačka Yael Rasooly s vynalézavým a vtipným sólovým představením Paper cut. Na první tři svá představení naváže jazzovým koncertem v doprovodu trumpetisty Eliho Premingera.

V červenci se můžeme těšit na projekt belgicko-francouzské dvojice Duo Leo, které přiveze představení Seul avec vous vycházející ze stylů současného cirkusu, velmi intimní a úsměvné zároveň, jehož choreografii vytvořil italský režisér, choreograf a zakladatel Mezinárodního cirkusového festivalu „Brocante“ (IT) Roberto Magro.

Rovněž další zahraniční hosté jsou nositeli tradice pouličního umění a nového cirkusu a v tomto duchu se nesou i jejich představení, která budou na lodním repertoáru po prázdninách. Nejprve se představí francouzské trio 2 Rien Merci s projektem Gramoulinophone, kteří vestaví svůj zcela výjimečný „stan“ na palubu lodi. Na ně naváže soubor Cie Circoncetrique tvořený italsko – francouzskou dvojicí herců-akrobatů, pro které je nejdůležitější projev těla a technické dovedností, trvalé překvapení a rytmus spolu se spoustou humoru.

Závěr plavební sezóny bude patřit premiéře nového projektu Petry Půčikové a Patrika Vojtíška Elyzabeth & Taylor uvádějí Cabaret Illusion připravovaného speciálně pro Loď Tajemství. Petra Půčiková, která ztvárnila roli Asol v Nachových plachtách, se tak po mnoha letech vrací na „palubu“ lodi Tajemství.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.