Mánes, tak jak býval dříve

Autor: Petr Převrátil

22. 06. 2012 | 14:11

K původní slávě a vzhledu navrací Mánes Nadace českého výtvarného umění, která je současně provozovatelem a investorem celého objektu, který je nyní obehnán plotem.

Pozoruhodný objekt Mánesu vznikl ve 30. letech a stal se okamžitě centrem kulturního a společenského života. To přežilo až do 60. let minulého století. Pak už jen chátral.

Návrat k bývalé slávě

„Cílem rekonstrukce je záchrana této ikony funkcionalismu, ale i návrat k původnímu projektu jak po stránce koncepční, tak funkční, obojí ovšem na vyspělé technologické úrovni 21. století,“ řekl Martin Pavala, předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění. I když neprozradil, kterou výstavou bude Mánes ve druhé polovině roku 2013 otevírat, naznačil, že to bude skutečně velmi překvapivé a dostojí to pověsti kvalit Mánesu jako výstavního centra.

Přístupnější a přehlednější

„Galerie, která byla velmi skromně vybavena, splní nejnáročnější technická kritéria, budova bude proti původnímu konceptu doplněna dvěma plně vybavenými multifunkčními sály. Velký výstavní prostor pak bude oproštěn od nánosů minulých let a bude propojen s kavárnou, která ve své době měla unikátní jednolité okno nabízející výhled na řeku a Národní divadlo.

Restaurace pro všechny

Centrem společenského života bývala restaurace a k ní přilehlé terasy a také venkovní restaurace. I k tomuto konceptu se budoucí Mánes vrátí. „Bývala tu francouzská restaurace s unikátním malovaným Fillovým stropem, tu obnovíme stejně jako další restaurační prostory. Nečekejte ale, že tu bude polévka za pět set, chceme držet dobrou úroveň, ale ne za horentní ceny,“ upozornil Martin Pavala. Ochoz na jižní straně budovy oživí nový galerijní obchod.

V patře kanceláře

V patře Mánesu budou opět kanceláře, které tam postupně vznikaly v průběhu let, nicméně dispozice bude jiná a navíc se počítá s možností, že budou redukovány v případě, že by byla potřeba větších výstavních prostor. Horní terasa, kterou kdysi tvořily luxfery, bude opět prosvětlená.

Součást Žofína

Součástí rekonstrukce Mánesu je i kultivace okolí budovy a propojení na ostrov Žofín. Dojde i k zlidštění vzhledu různých plotů, které dnes připomínají podle slov M. Pavaly spíše celu předběžného zadržení.

Ušetřili na nákladech

Rekonstrukce Mánesu probíhá výhradně ze soukromých zdrojů. Nadace dala jednu třetinu, další dvě třetiny si půjčila, protože počítá, že je možné náklady splatit z provozu budovy. Celkové náklady činí 120 milionů korun místo původních předpokládaných 150 milionů. „Dosáhli jsme toho tak, že jsme, ač nemuseli, vypsali výběrové řízení, ale průhledné, ne jako některé jiné státní instituce,“ uvedl M. Pavala.

Zkušený stavebník

Rekonstrukci hlavní budovy provádí Skanska. „Můžeme navázat na naše bohaté zkušenosti s rekonstrukcemi památkově chráněných objektů v hlavním městě – Komerční banky Na Příkopě či budovy Melantrichu na Václavském náměstí, parlamentu, Valdštejnského paláce, Grébovy vily, Českého muzea hudby, Fürstenberských zahrad atd.,“ řekl Ing. Miloš Šelmát, obchodní manažer generálního dodavatele stavby Skansky.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.