MeetFactory představuje různé podoby sochařství

Autor: Petr Převrátil

08. 06. 2012 | 16:07

Na mezinárodní výstavě Opak je pravdou, která se v prostorách smíchovské MeetFactory koná od 7. června do 26. srpna, jsou vystaveny sochy, instalace i záznamy performancí. V souvislosti s díly mladých autorů z Čech a Nizozemí je zde představen soubor pomíjivých One Minute Sculptures významného rakouského umělce Erwina Wurma.

Minutová umělecká díla

Sochy a instalace vystavené v MeetFactory spojuje touha překlenout banalitu všedních předmětů a hledat rovnováhu v situacích, které by se na první pohled mohly zdát nestabilní nebo pomíjivé. Přesně takové jsou „sochy“ Erwina Wurma, které ukazují člověka nebo objekty v situacích, které musejí skončit krátce poté, co je stihne zachytit fotoaparát nebo kamera.

Jak vypadá současná plastika?

Na výstavě Opak je pravdou dále vystavují Anna Hulačová a Pavla Sceranková z České republiky a Derk Thijs a Iede Reckman z Nizozemska. Vystavená díla, jež jsou propojená různými způsoby zpracování společných motivů, jako je příroda, kosmos či jídlo, tak skrze nadsázku či humor otevírají hlubší otázky po smyslu věcí. Hlavní myšlenkou celé výstavy však je představit uměleckou formu plastiky v různých podobách, jež si pro svou tvorbu jednotliví tvůrci vybrali.

Socha nebo objekt tak v kontextu výstavy získávají mnoho podob. Mohou být všedním předmětem, kterému umělec udělil nový význam. Mohou být člověkem, který se dostal do nepředvídané situace. Mohou být myšlenkou, volbou jiné cesty.

Více informací o programu MeetFactory najdete na www.meetfactory.cz.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.