Nákladové nádraží Žižkov je znovu kulturní památkou

Autor: Petr Převrátil

10. 03. 2012 | 12:29

Prohlášení budovy za kulturní památku znamená, že s ní její majitel nemůže libovolně nakládat, případně ji odstranit. Vlastník se může proti rozhodnutí odvolat, v dřívějším řízení tak již učinil.

Pokud by se odvolal i proti druhému rozhodnutí ministerstva kultury, o případné památkové ochraně nádraží by už rozhodovala jako odvolací orgán sama ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). Podle jejího dřívějšího vyjádření je památková hodnota budovy „nesporná“.

Majitel objektu, společnost Žižkov Station Development, rozhodnutí obdržela 28. února a od té doby běží patnáctidenní lhůta, ve které se může odvolat. Objekt již byl za památku jednou prohlášen, po odvolání vlastníka ale tehdejší ministr kultury Jiří Besser rozhodnutí zrušil a vrátil případ svým památkářům k přezkoumání. Nyní památkový odbor dospěl již podruhé k rozhodnutí, že nákladové nádraží je díky nezpochybnitelné historické, technické a architektonické hodnotě kulturní památkou.

Za památku byla vyhlášena rozlehlá hlavní budova nádraží, která je podle rozhodnutí mimořádně kvalitním příkladem funkcionalistické stavby technického určení a dochovala se v dost intaktní podobě. Památkou se ale na rozdíl od předchozího prohlášení už nestaly přilehlé budovy vrátnic a původní oplocení.

Společnost Žižkov Station Development vlastní Sekyra Group a České dráhy. Plánuje na území nádraží vystavět novou čtvrť. Konečné rozhodnutí by se také mělo promítnout do změny územního plánu, která je pro případnou přestavbu areálu nutná.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 34/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.