Nová Palmovka se blíží

Autor: Admin Ulice

21. 09. 2011 | 10:19

V Libni se bude stavět nový objekt radnice Prahy 8, který má stát 1,13 miliardy korun. Finance vezme radnice z výnosu privatizace bytů. Jde o projekt, jehož cena se navíc vrátí.

Už při zadání projektu požadovala radnice, aby byl projekt návratný. V tuto chvíli má být roční návratnost necelých pět procent. Návratnost zajistí prostory k pronájmu ke komerčním účelům, v areálu je počítáno jak s kavárnami a obchody, tak například s typem služeb, které využijí občané Prahy 8.

Administrativně-obchodní budovy v Praze nemají většinou žádnou výraznou markantu. Nová Palmovka bude charakteristická velkými, zdaleka viditelnými hodinami. „K radnici prostě patří už historicky hodiny,“ řekl architekt Josef Pleskot, který objekt připravil. Celý objekt navíc připomíná i historii Libně jako tovární čtvrti vytvořenými továrními světlíky.

Praha 8 má rozesety radniční služby občanům po celé městské části. Najdete je jak v Libni, tak třeba i v Bohnicích, navíc v nevyhovujících domech. Jen zahrada Grabeho vily spolkne milion korun ročně, neustále rostou náklady na tzv. bílý dům, odbor školství je v Bohnicích v Kulturním středisku Krakov… „Zkoncentrováním všech služeb na Palmovku, která je významnou dopravní křižovatkou, občanům ulehčí styk s úřady,“ uvedl starosta Prahy 8 Jiří Janků.

Ambice radnice Prahy 8 nekončí u nové radnice. Zároveň se má dočkat proměny dnes nepříliš vzhledné Elsnicovo náměstí, jemuž dominuje Palác Svět. Projekt revitalizace náměstí počítá s opětným odhalením průtoku Rokytky a obnovou prvního betonového mostu v Čechách. Na náměstí je počítáno i s kavárnou a výstavním prostorem, kde se dají pořádat přednášky, promítání apod. Náměstím vede i cyklostezka, takže úprava vyhoví i rekreačním účelům.

„Po dostavbě radnice počítáme s rekonstrukcí Libeňského zámečku, nutné jsou opravy vody, elektřiny a dalších sítí,“ uvedl starosta Jiří Janků. Pokud jde o další objekty, Grabeho vilu a tzv. bílý dům, ty chce radnice pronajmout, případně prodat. Tesko-domky mají oficiální životnost do roku 2014, takže budou zbourány, protože právě na konci roku 2014 by mělo začít stěhování do nové radnice.

Zchátralá památku Palác Svět je v rukou soukromého majitele, který stále jen cosi slibuje a neplní. „Budeme přistupovat k sankcím, které budou pro majitele citelné,“ řekl místostarosta Michal Šustr, protože, jak se zdá, trpělivost radnice se blíží ke konci.

Na rozhraní Karlína a Libně se už letos otevřely obnovené zanedbané Kaizlovy sady a park před Invalidovnou, které zničily povodně v roce 2002. Vznikly tam nové aktivity – pétanque, dětské hřiště apod. Opravy stály 49 milionů korun, které se podařilo získat z fondů EU.

Zdroj: Praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.