Obrňte se proti mrazu

Autor: Petr Převrátil

10. 02. 2012 | 17:47

POZOR!!! VELMI SILNÝ MRÁZ (vysoký stupeň nebezpečí) od pátku 10.2.2012 do pondělí 13.2.2012.

Vážení spoluobčané.

Vzhledem k silným mrazům byla zřízena nouzová linka 775 590 146, kde se mohou senioři a nemohoucí osoby v období silných mrazů kdykoliv přihlásit o pomoc se zajištěním základních potřeb, které by si jinak tyto osoby nebyly schopny zajistit či jen s velkými obtížemi. Jedná se například o zajištění základního nákupu či drobné výpomoci ve spojitosti s mrazy.V souvislosti se zřízením této v období mrazu provozované služby apelujeme na všechny občany, aby o této službě informovali seniory a nemohoucí osoby ve svém okolí.

Nejvíce ohrožené skupiny

- senioři

- kardiaci

- děti

Jak se v mrazech chovat :

Ranní cigareta je to nejhorší, co může kardiak udělat. Kouření totiž srdci ani cévám vůbec neprosívá. V kombinaci s ranním mrazem a stresem může být doslova smrtelnou kombinaci.

Důležité v mrazivém a zejména pak i větrném počasí je dobře se obléknout. Oblečení by mělo být vzdušné, aby odvádělo pot, ale takové, aby neprofouklo a člověka zahřálo. Nezapomínejte na šálu či šátek. Ta nejenže chrání váš krk, ale pokud budete v mrazivém počasí dýchat přes ni, ledový vzduch se ohřeje a riziko se tak sníží. Pleť chraňte mastným krémem.

Ani po ránu, ani při odpoledních procházkách nespěchejte, ale jděte klidně. Pokud se totiž v mrazech zapotíte, odnesete to minimálně zápalem plic. A ten může mít u člověka s nemocným srdcem fatální následky. Mějte na mysli i riziko pádu.

„To chce klid a nohy v teple," praví nesmrtelná hláška. A opravdu tomu tak je. Studené nohy totiž mohou být příznakem nedostatečného prokrvování končetin nejen u lidí s nemocnými žílami. Předcházet studeným nohám lze několika způsoby – pohybem, který podporuje prokrvování, nebo například pomocí horké koupele. Poté by mělo následovat natření suchých nohou hydratačním krémem a obléknutí teplých ponožek.

Senioři, kardiaci, cukrovkáři, osoby s nízkým krevním tlakem:

Nejvíce působí zimní počasí s mrazem na kardiaky, kteří trpí tzv. ischemickou chorobou srdeční. Ta se nejčastěji projevuje pícháním na hrudi a svíravou bolestí. Tyto záchvaty mohou být vyvolány jak například kouřením, tak i náhlým přechodem z teplého do studeného prostředí a tělesná námaha. Špatné rozptylové podmínky to ještě zhoršují. Ještě horší kombinace pak nastává, když kromě teplot pod bodem mrazu fouká i velmi studený vítr a působí na nechráněné patrie těla, zejména pak krk. Cukrovkáři si pak obzvláště musí dát pozor na omrzliny, které se zvlášť u nich špatně léčí a hojí. Osobám s nízkým tlakem může být na omdlení po přechodu z mrazu do teplé místnosti – v takové situaci je třeba se posadit a odstrojit.

Pro osoby takto postižené, či přestárlé, které by nezvládly např. nákupy v období silných mrazů, zřídila Radnice nouzovou linku tel. 775 590 146, která bude funkční při mrazech od -10 ºC a níže a to včetně sobot a nedělí.

Pro všechny kategorie je pak důležitá ochrana průdušek pokud dýcháte přímo ostrý mrazivý vzduch.

Studené počasí může být velkou zátěží pro nohy, a to nejen u lidí s křečovými žílami.

Alkohol při potřebě zahřátí v nynějších mrazech je třeba úplně vynechat. Alkohol totiž rozšiřuje cévy a urychluje krevní oběh, takže tělo více „topí" a rychleji ztrácí teplo. Opilci tak snáze prochladnou, subjektivní pocit zahřátého organismu navíc klame.

Vnímání chladu může být individuální, nepodceňujte jej. Stejně tak senioři nemusí přikládat důležitost oblečení, většinou druh, ale i množství nemění. Podceňují také, že mráz velice vysušuje, a to venkovní partie, ale i zevnitř. Podceňují tak ochranu pokožky i doplňování tekutin.

K dětem :

Děti si v mrazu samy nepomůžou. Silný mráz jim dráždí sliznice a dýchací cesty, děti tak mohou snadno prochladnout. Na sobě by proto při těchto teplotách měly mít vždy o jednu vrstvu víc než dospělí, tváře namazané krémem, šálu dát i přes ústa, kulich chránící uši. Děti mladší dvou let by neměly při teplotách pod -10 stupňů chodit ven na procházky vůbec, kojenci do tří měsíců dokonce už od -5 stupňů. Na druhé straně ovšem dobře zabalené dítě má v krytém kočárku mikroklima, kde je dobře chráněno.

A navíc pro bruslaře :

Led musí mít aspoň deset centimetrů !

Když chcete vyrazit s bruslemi na rybník, měli by se přesvědčit, že led má aspoň 10 centimetrů. Jednoho člověka udrží už pět centimetrů, ne však celou partu a navíc při pádech.

Vybráno z lékařských doporučení 31. 1. 2012

Vedení radnice MČ Praha 19

Zdroj: Aktualita MČ Praha 19

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.