Odbory: Tramvajová trať v Plzeňské ohrožuje cestující!

Autor: Václav Vlček

24. 04. 2012 | 10:00

Stav tramvajových kolejí v pražské Plzeňské ulici ohrožuje bezpečnost cestujících. Vyplývá to z šetření, které si nechalo vypracovat Odborové sdružení pracovníků elektrických drah a autobusové dopravy (OSPEA).

Z šetření vyplývá, že vršek kolejnic teprve rok a půl staré tramvajové trati vykazuje v úseku Praha Motol - krematorium Motol nepřípustnou míru opotřebení. Úřady ale tvrdí, že žádné nebezpečí nehrozí.

Podle předsedy OSPEA Vratislava Fiegela je svršek kolejnic ojetý tak, že hrozí i vykolejení projíždějící tramvaje. Důvodem může být použití nesprávného typu kolejnic, špatná kvalita materiálu, nebo špatně postavená trať s příliš ostrými oblouky. „Na vině může být i používání tramvajových souprav bez otočných náprav," dodal Fiegel.

OSPEA se v této věci již dříve obrátila na pražský magistrát a představenstvo pražského dopravního podniku. Odbor dopravy magistrátu uvedl, že nejde o nepřiměřené sjíždění kolejnic, neboť tramvajové soupravy nevykazují boční pohyb ani pískání. Tehdejší předsedkyně představenstva dopravního podniku Magdalena Češková odborářům sdělila, že nepřehlédnutelné boční opotřebení kolejnic je v obloucích tramvajových tratí běžné.

"Máme podezření, že je celá záležitost orgány města a Dopravního podniku hl. m. Praha záměrně bagatelizována, neboť rekonstrukce tramvajové trati, kterou v roce 2010 provedla společnost Eurovia CS, byla financována z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Pokud by se prokázalo, že byla zvolena nesprávná technologie rekonstrukce tramvajové trati, velmi reálně hrozí vrácení dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj," upozornili odboráři. Podle nich činí výše podpory, kterou dopravní podnik za projekt obdržel, téměř 468 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.