Oslavy Dne mrkve 4.4.

Autor: Linda Vojancová

05. 04. 2014 | 12:07

Oslavy Mezinárodního dne mrkve se letos konaly již podruhé. Organizátorem akce byla Oční klinika DuoVize, která upozorňuje na fakt, že pouze mrkve pro zdravý rak nestačí.

Příznivci mrkve oslavili Mezinárodní den mrkve (International Carrot Day). Zároveň zde byl představen i nový lidský poddruh Homo sapiens carrontens, který byl objeven na ostrově Carrot Nikobar a jehož příslušníci se vyznačují naoranžovělou kůží, nazelenalými vlasy a špatným zrakem. Účastníci akce mohli mrkvové lidi podpořit v petici, ve které vyjádřili své přání za přijetí nového lidského poddruhu do společnosti.

Mezinárodní den mrkve (International Carrot Day) vznikl v roce 2003. Mrkvoví nadšenci se rozhodli tímto způsobem informovat svět o jejích blahodárných účincích. Mrkvové oslavy se každoročně pořádají například ve Velké Británii, Francii, Švédsku, Itálii, Austrálii, Japonsku a Rusku. K „mrkvátorům“ se letos přidali i odborníci brněnské Oční kliniky NeoVize. „Je to ideální příležitost potvrdit, nebo vyvrátit největší mýty o očích, včetně toho o mrkvi,“ říká MUDr. Věra Kalandrová z Oční kliniky NeoVize.

Detoxikuje organismus a zmírňuje záněty

Mrkev je výborným pomocníkem v boji proti zánětům a toxinům. Jedna porce mrkvového salátu denně pomáhá tělu přirozeně nastartovat detoxikační proces. Vědecké výzkumy už v 70. letech minulého století potvrdily, že jedna středně velká mrkev denně pomáhá zmírňovat zánětlivé procesy, upravovat hladinu hormonů a činnost jater. Syrová mrkev je bohatá na obsah unikátních druhů vlákniny, která pomáhá tělu lépe se zbavovat toxinů. Mrkev funguje také jako přírodní solárium, když z ní chcete vytěžit co nejvíce betakarotenu a lépe se opálit, tepelně ji zpracujte. Při chroupání syrové mrkve se nám do těla vstřebají pouze 3%, vařená či dušená mrkev na oleji ze sebe uvolní až 39% betakarotenu.

Dioptrie neodstraní

Mrkev je významným zdrojem provitamínu A, který zlepšuje stav pleti a vyživuje sítnici. Odstraní mrkev všechny oční problémy? „Hodně lidí se mylně domnívá, že když bude jíst hodně mrkve, brýle nebude potřebovat. S dioptrickými vadami oka však konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Mrkev je bohatá na vitamín A (podobně jako mléko, sýr nebo vajíčka), který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu nám poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantin a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici). Také nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji,“ vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová z Oční kliniky NeoVize.

Červená, bílá, oranžová

Historie divokých předků dnešní mrkve sahá na území dnešního Afghánistánu. První mrkev, která spatřila světlo světa, byla fialová a hořká. Zpočátku se pěstovala pro lékařské účely. V 10. století ji naši předkové používali při ulehčení porodu. Svou „kariéru“ v Evropě začala mrkev se žlutými kořeny. Vyšlechtili ji Holanďané v 17. století a až za dalších sto let se rozšířila do celé Evropy.

Ať žijí mrkvátoři! Aneb tipy na mrkvovou oslavu

Tradiční oslava Dne mrkve zahrnuje mrkvové jednohubky, dorty a saláty. Jako nápoj doporučujeme servírovat džus nebo drinky doplněné o mrkvovou šťávu. Významnou úlohu hraje v tento den tematický dress code. Milovníci mrkve si obstarávají speciální kostýmy ve tvaru mrkve nebo oranžový frak a zelený klobouk. V případě, že předepsaný mrkvový kostým nemáte po ruce, postačí alespoň co nejvíce oranžové barvy na oblečení a doplňcích.

Staňte se inspirací pro své okolí a zapojte do oslav i své nejbližší. Jak?• Darujte přátelům či kolegům svazek mrkve s osobním vzkazem

• Překvapte své milované originální mrkvovou večeří

• Uspořádejte doma Mrkvovou oslavu a podávejte mrkvové dobroty (syrová mrkev vykrajovaná do různých tvarů, mrkvová šťáva, mrkvový koláč, mrkvový salát, mrkvová polévka…)

• Rozšiřte na facebooku a twitteru originální Carrot song z youtube

• Napište blog o důležitosti konzumace mrkve

• Zveřejněte na sociálních sítích některý z našich mýtů a polopravd


Odkaz URL ke článku
Den mrkve

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.