Petr Koukal pokřtil film pro muže s rakovinou prostaty

Autor: Kateřina Martykanová

13. 11. 2015 | 22:24

Společnost Dialog Jessenius společně s nadačním fondem Muži proti rakovině vydala edukační film pro mužské onkologické pacienty. Křest DVD se uskutečnil 12. listopadu v prostorách České národní banky za přítomnosti guvernéra Miroslava Singera, badmintonisty Petra Koukala, předsedy České urologické společnosti profesora Marka Babjuka a dalších významných hostů z oblasti onkologie.
Rakovina prostaty je u českých mužů nejčastějším onkologickým onemocněním a jejich počet se rok od roku zvyšuje. „Ze zhruba 7000 ročně diagnostikovaných případů, téměř čtvrtina pacientů na toto onemocnění umírá,“ uvádí doc. Roman Zachoval, předseda správní rady nadačního fondu Muži proti rakovině, který úzce spolupracuje s nezávislou charitativní organizací Movember.
To byl také jeden z důvodů, proč se společnost Dialog Jessenius rozhodla další z řady svých edukačních filmů „Průvodci onemocněním“ zaměřit právě na problematiku onkologických onemocnění u mužů. Společně s předními českými odborníky v oblasti onkologie vznikl film, který má přispět ke včasnému rozpoznání choroby a její následné léčbě. „K tomu, aby muži dokázali zvládnout obtížnou situaci po vyřčení nepříznivé diagnózy, potřebují dostatek informací. Oni i jejich rodina,“ říká onkoložka a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius doc. Petra Tesařová a dodává: “Prostřednictvím našeho DVD získají pacienti všechny důležité informace, které jim pomohou chorobu zvládnout, a to nejen od odborníků, ale především od mužů, kteří zažili nemoc na vlastní kůži a úspěšně ji přežili“.
Film „Průvodce onemocněním urologické malignity“ je dalším v řadě z cyklu filmových průvodců. DVD získávají pacienti zdarma v nemocnicích, v pacientských organizacích nebo si je mohou přehrát na webových stránkáchwww.pruvodceonemocnenim.cz. Ty se tak stávají neocenitelnou pomůckou a zásobárnou informací při setkání s onkologickým onemocněním. Film vytvořil Dialog Jessenius podle scénáře, na němž se podíleli MUDr. Michaela Matoušková a Doc. MUDr. Petra Tesařová, Ph.D ve spolupráci s dalšími předními českými odborníky. Vznikl za přispění zdravotnických zařízení a onkologických pracovišť po celé ČR a s podporou České urologické společnosti.
Věděli jste, že
- Časná stádia rakoviny prostaty jsou většinou bez příznaků. Celkovými příznaky rakoviny prostaty je nechutenství, hubnutí a celková slabost. Objevují se však až už bývá pozdě! Diagnostikovat rakovinu prostaty pomáhá krevní test pomocí markeru PSA. Nad 50 let je vhodné se nechat testovat jednou ročně.

- Každé zvětšení prostaty není rakovina. Časté močení nemusí znamenat rakovinu. Může jít o nezhoubné zvětšení prostaty, které utlačuje močovou trubici a způsobuje překážku v odtoku moči. To dráždí močový měchýř a vede k častému močení. Příčinu problému však zjistí jen lékař

DIALOG JESSENIUS
Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky.
K hlavním projektům patří publikace edukativních DVD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním, která mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním překonávat těžkou životní situaci a připravit je na to, co je při léčbě čeká. Kampaň Ruce na prsa se zaměřuje na osvětu, prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví a životu.

Více informací o aktivitách i jednotlivých projektech na www.dialog-jessenius.cz

MUŽI PROTI RAKOVINĚ
Nadační fond se již několik let snaží zapojit MUŽE DO PÉČE O SVÉ ZDRAVÍ a bojovat proti typicky mužským onkologickým onemocněním. Jeho činnost je zaměřena na boj proti všem druhům nádorových onemocnění u mužů, speciálně však na boj proti karcinomu prostaty a nádorům varlat.
Hlavními pilíři jeho činnosti je zvýšení informovanosti o všech aspektech prevence a časného záchytu nádorových onemocnění, podpora vzdělávaní a výzkumu, podpora rozvoje moderních metod diagnostiky a léčby a zajištění psychosociální podpory pacientů a jejich rodin. Pro pacienty s rakovinou prostaty připravil fond brožury Sedmkrát o léčbě rakoviny prostaty a Průvodce pro pacienty s rakovinou prostaty.

Více informací o aktivitách i jednotlivých projektech nadačního fondu na www.muziprotirakovine.cz


Odkaz URL ke článku
Dialog Jessenius

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.