Pozor na oční vady! Necht se vyšetřit ZDARMA!

Autor: Jiří Hubička

20. 11. 2015 | 10:18

Oční vady ohrožují téměř 2/3 populace. Nechte se vyšetřit včas! Brněnská klinika nabízí až do konce roku vyšetření zdarma

Internetový průzkum očních klinik DuoVize v Praze a NeoVize v Brně ukázal, že celá pětina Čechů prakticky nechodí na preventivní prohlídky k očaři. Pravidelná prevence přitom může nejen zachránit zrak, ale také předejít nepříjemným zdravotním komplikacím. Brněnská klinika proto vyhlašuje do konce roku 2015 unikátní akci: nechte si vyšetřit zrak zdarma!

Podle výzkumu přijde jednou za dva roky (což je odborníky považováno za optimální) na preventivní prohlídku na oční více než čtvrtina dotázaných. Ale celá pětina ze vzorku populace péči o zrak zcela zanedbává. K čemu to může vést? „Při zanedbání u dětí hrozí vznik tupozrakosti, která je později nevratná. U diabetiků hrozí změny na očním pozadí a nevratné zhoršení zraku. U dospělých pak hrozí zanedbání glaukomu,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka kliniky DuoVize.

Světové statistiky jsou přitom alarmující: na Zemi žije zhruba 7 miliard lidí a z toho, podle odborných studií, až 4,2 miliard osob trpí poruchou zraku. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka na světě a v současné době se o ní hovoří jako o civilizační chorobě.

Zanedbání prevence může vést ke slepotě

„Zhoršující se kvalitu zraku světové populace nelze brát na lehkou váhu. Jen zlomek lidí používá adekvátní korekci dioptrických vad a z toho plynou velká rizika, obzvláště u krátkozrakosti. Špatné vidění může způsobovat bolesti hlavy či únavu a rovněž může snižovat schopnost soustředění. Například při řízení automobilu mohou být všechny tyto faktory velmi nebezpečné,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize, a dodává: „Odhaduje se, že v České republice je kolem 20% lidí krátkozrakých.“

Preventivní měření nitroočního tlaku je zase důležité pro včasné zachycení zmiňovaného zeleného zákalu. Toto onemocnění je často označováno jako tichý zloděj zraku, protože pacienti často vůbec nezaznamenají, že zeleným zákalem trpí. Přitom může zelený zákal vést až k úplné ztrátě zraku. Jedním z projevů zeleného zákalu (glaukomu) je právě vysoký nitrooční tlak.

Zájemci mají nyní možnost nechat si vyšetřit zrak až do konce roku zcela zdarma

„V rámci preventivního vyšetření v NeoVizi Vám změříme dioptrie do dálky i na čtení a nitrooční tlak. Naměřené výsledky Vám vysvětlíme a doporučíme Vám nejvhodnější korekci případné oční vady. Nepodceňujte prevenci!“ vybízejí oční specialisté z kliniky NeoVize.

Na bezplatné preventivní vyšetření zraku na brněnské klinice NeoVize se mohou zájemci objednat na čísle 775 858 700 nebo na adrese info@neovize.cz.

Jak často navštěvovat očního lékaře?

„První vyšetření probíhá u dětí u dětského lékaře v jednom roce života, dále ve třech a pěti až šesti letech. Pokud není odhalena žádná oční vada, je následující vyšetření prováděno jen při potížích nebo při rodinné zátěži nějakou oční chorobou,“ vysvětluje MUDr. Valešová a dodává: „Dospělí s dioptrickou vadou většinou navštěvují očního lékaře přibližně jednou za dva roky nebo při zhoršení. Lidé bez dioptrické vady navštěvují očního jednou za několik let. Po 40. roce začnou téměř všichni potřebovat kontrolu zraku do blízka, je provedeno velké preventivní vyšetření s prevencí glaukomu, neboli zeleného zákalu, a katarakty - šedého zákalu. Lidé s cukrovkou mají vyšetření včetně vyšetření očního pozadí s rozšířením zornice každý rok. Určí-li lékař, tak i častěji.“

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.