Premonstráti požehnali sochu sv. Norberta

Autor: Petr Převrátil

16. 06. 2012 | 17:42

Malé pozdvižení vyvolala přítomnost představitelů Královské kanonie premonstrátů a Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou na Karlově mostě. Představitelé církve žehnali restaurovanému sousoší sv. Norberta, sv. Václava a sv. Zikmunda.

Sochu restauroval profesor Petr Siegl, který vede restaurátory na Akademii výtvarných umění. Na práci se podílely dvě jeho studentky a jeden student. Obnovu díla zaplatili sponzoři, s nimiž se premonstráti domluvili. Premonstráti jsou jediní, kteří se přihlásili k patronství sochy svého světce.

Nejde jen o restaurování soch

Profesor Petr Siegl řekl, že mají-li být sochy na mostě v dobrém stavu, potřebují soustavnou péči. V dnešní době, kdy nemá galerie, která o veřejné plastiky pečuje, peněz nazbyt, by cesta formou patronství byla významnou pomocí. Navíc by nemusela být tak náročná, jako je restaurování soch, které po dlouhá desetiletí nikdo neudržoval.

Chvála školy

Velmi pozitivně hodnotí všichni i účast AVU a studentů na obnově sochy. „Škola přispěla prací svých studentů a díky zárukám, které dal profesor Siegl, nebyly náklady na restaurování tak vysoké,“ upozornila Petra Hoftichová.

Patronů soch by mělo být více

„Kdysi měly všechny sochy na mostě patrony, Královská kanonie premonstrátů je jediná, která se ke svému patronství opět přihlásila,“ uvedla Petra Hoftichová z Galerie hl. města. I když třeba studenti medicíny a farmacie chodí ke sv. Kosmovi a Damiánovi prosit o přízeň, zatím se žádná ze stavovských organizací k sousoší nepřihlásila. Podobné je to i se sochou Karla IV., která je instalována na předprsni mostu. „Doufám, že se přeci jen najdou následovníci premonstrátů,“ vyjádřila naději Petra Hoftichová. Pro dělostřelce, horníky i tuneláře by jistě nebylo být patronem sochy sv. Barbory, když je chrání při jejich práci. Příkladů je ale mnohem více.

Co se restaurovalo?

„Sousoší bylo hodně olámané, po Praze bohužel běhají různí lidé. Našli jsme vyryté nápisy, ale i barvy a křídy. Pískovec vytváří vlastní ochrannou krustu, a ta, jakmile se poruší, je zdrojem chátrání sochy. Takže jsme pracovali velmi jemně,“ uvedl profesor Siegl. Pan profesor se studenty udělal i rozbory kamene a dalších použitých materiálů. Patinovaly se jen nahrazené části soch, jinak barva sochy je přirozená, jde o typ kamene, který postupem času získává tmavě šedý až černo šedý nádech. Práce trvaly s přestávkami (například v zimě kámen nelze restaurovat) dva roky, ale pokud jde o čistý čas, profesor Siegl ho odhadl na pět měsíců.

Dobrý námět pro obnovu památek

Studenti dovedou leccos. Studenti AVU pod vedením profesora Petra Siegla restaurovali v Praze například Šítkovskou věž, takže je vidět, že se dovedou vyrovnat i s architekturou. „Studenti se díky takovým pracím seznamují s celou problematikou restaurování, navíc výhodou práce ve škole je to, že nemůžete nikomu lhát. Na veřejnosti se dnes používá lež, aby se něco získalo a vyhrálo, ale my to dělat nemůžeme, protože pocit, že nás mladí lidé mají za podvodníky, je pro mě nepředstavitelná,“ řekl profesor Petr Siegl.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.