Revitalizace Hostivařské přehrady

Autor: Admin Ulice

29. 06. 2010 | 15:45

Vodní dílo Hostivař, které Pražané znají především jako koupaliště či rybářský revír, je v současné době z velké části vypuštěno. Probíhají zde přípravné práce k odbahnění dna, které je v některých místech zaneseno vrstvou sedimentu až do výše jednoho metru. Odbahnění bude probíhat ve dvou etapách a koncem příštího roku by nádrž měla být opět napouštěna. Zároveň budou provedeny úpravy břehů, porostů, zázemí koupaliště a v budoucnu se počítá i s vytvořením stezek pro cyklisty a in-line v přilehlém lesoparku.

„Odbahnění přehrady je podmínkou pro revitalizaci celého areálu. Nádrž nebyla od uvedení do provozu v roce 1963 čištěna a postupně se zanášela splaveninami z Botiče. V některých místech se výška sedimentu pohybuje od půl do jednoho metru. Tím se snižuje hloubka v nádrži, voda se rychleji prohřívá, což podporuje i rozvoj sinic a z hlediska výskytu sinic je právě v Hostivařské přehradě nejhorší situace v Praze," uvedl radní hl. m. Prahy Vladislav Mareček, který se dnes seznámil s aktuálním stavem tohoto vodního díla. Setkání na přehradě s médii se zúčastnili také zástupci okolních městských částí, odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, Lesů hl. m. Prahy, které areál spravují, Českého rybářského svazu a nájemce koupaliště.

Jak uvedl pražský radní Vladislav Mareček, město na projekt odbahnění vynaloží přibližně 148 milionů korun. S postupným vypouštěním nádrže se začalo již v říjnu loňského roku, v současné době je obnažena zhruba 1/3 plochy dna. Bude třeba odtěžit téměř 200 000 m3 sedimentu, a to ve dvou etapách. V první bude odbahněn horní úsek nádrže, kde budou práce zahájeny letos na podzim. Poté bude nádrž úplně vypuštěna a zároveň vyloveny ryby. Po padesáti letech tak bude obnaženo původní údolí a koryto Botiče, kde se předpokládají ještě pozůstatky původních staveb, zejména mlýna. Ještě na konci letošního roku začnou práce na odbahnění dolní části nádrže, které by mělo být hotové během příštího roku tak, aby na jeho konci mohlo být zahájeno opětovné napouštění přehrady.

Součástí projektu je i vybudování tří ostrůvků pro hnízdění ptáků a obojživelníky v horní části nádrže, zpevnění břehů, obnova porostů a další revitalizační úpravy. Rovněž koupaliště by mělo dostat nové zázemí a vybavení pro rekreaci a vodní sporty.

Podle radního Marečka se počítá návazně s úpravami i v Lesoparku Hostivař. „Chceme, aby i tady vznikly cesty pro cyklisty a bruslaře. Možnosti rekreačního a sportovního využití celé oblasti se tak značně rozšíří, což nepochybně Pražané ocení."

V současné době je Hostivařská přehrada rájem rybářů, koupaliště je uzavřeno, v provozu je občerstvení u vchodu do areálu, kde je také k dispozici hřiště na beach volejbal.


Faktografie:

Hostivařská přehrada, či přesněji Vodní dílo Hostivař, byla vybudována v letech 1959 -1963 přehrazením koryta potoka Botiče a zatopením lesnatého údolí, kterým tento potok protékal. Přehrada má rozlohu 43,8 ha, hloubku až 12 m. Je významným regulačním prvkem v případě vzniku povodní - může zadržet 2,1 milionu krychlových metru vody.

Pravý břeh nádrže, na který navazuje na Lesopark Hostivař (část přírodního parku Hostivař - Záběhlice), využívají zejména rybáři pro sportovní rybolov, na levém břehu je koupaliště s písečnými plážemi.

Příloha: Informace o odbahnění nádrže

Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu hl. m. Prahy

Další foto

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.