Střešovické hodování.

Autor: Jaroslav Duffek

05. 04. 2013 | 11:55

V sobotu 13. dubna se od 12 hodin uskuteční v ulici Nad Hradním vodojemem 25 Střešovické hodování u Huderů. Zájemci budou mít šanci nahlédnout do jediné výrobny uzenin v Praze 6.

Zakladatel Vojtěch Hudera se vyučil řeznicko-uzenářskému řemeslu ve Vlašimi v letech 1907-1909. Po vyučení si otevřel kantýnu na stavbě na Ořechovce a po skončení stavby si založil řeznický obchod. Později si ve Střešovicích zakoupil vlastní dům a zde začal provozovat řeznicko-uzenářské řemeslo. Po únoru 1948 mu byly znárodněny jeho živnosti: živnost řeznická a uzenářská a živnost ryby, drůbež a zvěřina. Později se syn Jaroslav stal vedoucím výrobny uzenin firmy Pramen Maso Praha ve Střešovicích ve ,,svém" domě, který ale nechávalo OPBH chátrat a výrobna byla v roce 1978 zrušena. Mezitím již v oboru začal pracovat i vnuk Tomáš a tak v roce 1990 padlo rozhodnutí obnovit tradici rodinné firmy. V provozovně je zachováno mnoho artefaktů jak z doby první republiky tak z období socialismu. Toto se prolíná s moderním technologickým vybavením provozu.

Pojíst zabijačkové lahůdky, popít dobré pivo a posedět budou návštěvníci moci ve vytápěném stanu nebo ve vytápěné místnosti. O zábavu se postará se svou hudbou pro všechny generace Pavel Pilař.

Co vše bude možné ochutnat přímo na místě na hodování, nebo zakoupit domů? Zabijačkovou polévku (prdelačku), jaternice, kroupová jelita, zabijačkový guláš, plíčky na smetaně, ovar, vepřové výpečky se zelím a knedlíkem, špekové knedlíky, světlou tlačenku, střešovické taliány a staročeské párky. Budete si moci zakoupit naše špekáčky a opéct si je na místě na ohni, ať víte jak chutná a vypadá správný špekáček bez náhražek masa. Novinkou budou drštková polévka a pečená kolena na několik způsobů.

Střešovické taliány jsou vyráběné ještě podle staré, československé státní normy. Jde o výrobek z vepřového masa, který se vaří, ale neudí. Jeho výroba trvá zhruba týden. Vypadá jako větší buřt. Před konzumací se půl hodiny ohřívá, pak se podává s křenem a hořčicí. Střešovické taliány se dostaly do finále soutěže Jak chutná Praha.

Čepovat se budou i různá česká piva, teplé nápoje a pro děti limonáda.

Akce se koná za každého počasí až do pozdních nočních hodin.

Na Střešovické hodování se dostanete tramvajemi číslo 1,18 do stanice Ořechovka.


Odkaz URL ke článku
Další info ZDE

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.