THE GOOD AND THE TRUE. Jedinečný projekt 2x v Praze.

Autor: Svanda Divadelni

07. 01. 2013 | 17:31

THE GOOD AND THE TRUE VE ŠVANDOVĚ DIVADLE
ANGLICKÁ VERZE INSCENACE ŠOA

Dva osudy, dva naprosto odlišné příběhy sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové. Spojuje je nejen to, že přežili holocaust… Příběh lidí, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali, sestavili z autentických výpovědí a podle knihy Krátké povídky z dlouhého života Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová a Daniel Hrbek. V premiéře byla inscenace Švandova divadla na Smíchově (dále jen ŠD) pod názvem Šoa představena 11. ledna 2011.

Nyní uvádí smíchovská scéna spolu s britským New End Theatre Beyond anglickou verzi inscenace pod názvem THE GOOD AND THE TRUE. S anglickým obsazením ji nazkouší režisér a ředitel ŠD Daniel Hrbek. Premiéra proběhne v Praze dne 18. ledna 2013, pak se inscenační tým přesune na třítýdenní turné po Velké Británii, během kterého bude titul THE GOOD AND THE TRUE představen divákům v Leedsu a v Londýně. Uzavřená představení jsou plánována v Brunts Academy, Portland Academy a ve věznici HM Prison. Turné bude zakončeno 6. února 2013 v Bruselu. V londýnské West London Synagogue bude představení součástí Holocaust Memorial Day, většinu představení doprovodí diskuze s tvůrci.
V roli Hany Pravdové se představí Isobel Pravda – mladá britská herečka a Hanina vnučka, která poprvé na jevišti ztvární svou babičku. Jako Miloš Dobrý vystoupí britský divadelní herec Saul Reichlin, známý z West Endu i Broadwaye.

This is the story of two people who went through the same places and experienced similar tragedies – and yet they never met. The pathes of their lifes crossed each other but also passed each other. Athlete Milos Dobry and actress Hana Pravda spent their working lives building suspense, knocking crowds into submission and drawing gasps from their onlookers. Both survived Auschwitz and witnessed murder first hand. Did they both have exceptional strength of character and an iron will or was their survival just 'good luck'. A remarkable piece of verbatim theatre, 'The Good and the True' weaves the true testimonies of two extraordinary people in an English adaptation, translated from the award-winning production 'Shoah' and directed by Daniel Hrbek for the Svandovo Theatre, Prague. Actress Isobel Pravda is the granddaughter of survivor Hana Pravda and plays her grandmother for the first time on stage. Actor Saul Reichlin is an award-winning actor whose own one-man play Shalom Alechem has been performed in the West End, Broadway and most major European Countries.

Švandovo Theatre (Prague) and New End Theatre Beyond (London) presenet fascinating adaptation of two authetnit life stories. THE GOOG AND THE TRUE production introduces to the UK audience an English version of succesfull Czech production called Shoah. The first night will be taking place in Prague on January 18th, Prague reprise is on January 19th. Then will THE GOOD AND THE TRUE hit the road to England on for Czech theatrical history unique tour. During two weeks will our show visit Leeds and London. It will be shown as a part of Holocaust Memorial Day 2013 in the West London Synagogue. Post show discussion with creators will be held also, many of them in the presence of important personalities of Jewish cultural life in UK.

„Moje prababička Cecilia Aschkenes zahynula v říjnu 1942 v Treblince, kam byla převezena z Terezína. Bylo jí 76 let. Její dcery Ida a Elisabeth zahynuly o několik měsíců dříve se svými manžely Arnoldem a Karlem v Malém Trostinci a Branoviči. Z celé rodiny zůstala živa jen má babička Rosa. Tyto skutečnosti mi byly od dětství známy a hledal jsem příležitost, jak se s těmi nenávratně mrtvými lidmi potkat. Jejich příběh bohužel dopadl zle a nikdy se již nedovím, jak vypadaly jejich poslední dny. Jako malý kluk jsem se s nimi dokázal potkat prostřednictvím jidiš písniček, jež jsem si přehrával na magnetofonové kazetě, kterou jsem měl od své tety Lucy. Pořád dokola…
V roce 2005 jsem spolu s Lucií Kolouchovou navštívil herečku a režisérku Hanu Pravdovou v jejím londýnském bytě. Z tohoto setkání vznikl rozhovor, jehož část jsme otiskli v časopise Švandova divadla Druhý břeh. Osobní setkání s Hanou bylo velmi intenzivní a emocionální a zanechalo ve mně potřebu její příběh scénicky zpracovat. Později jsem se setkal s její vnučkou Isobel a domluvili jsme se, že se někdy společně pokusíme příběh její babičky nějakým způsobem zinscenovat. Od té doby uběhlo pět let…
V květnu roku 2009 se mi dostal do rukou časopis olomoucké židovské obce Chajejnu, ve kterém jsem objevil zpověď Miloše Dobrého. Jeho osud ve mně opětovně rozezněl touhu pokusit se scénicky realizovat silnou autentickou výpověď. A v neposlední řadě jsem zase chtěl potkat “své mrtvé“. Inscenace THE GOOD AND THE TRUE je určena všem těm, kteří mají podobnou touhu.“

Daniel Hrbek, režisér
Hrají Isobel Pravda a Saul Reichlin
Režie Daniel Hrbek

premiéra: 18. ledna 2013 od 19 h ve Švandově divadle
1. repríza: 19. ledna 2013 19 h ve Švandově divadle


Odkaz URL ke článku
Více informací naleznete na webu Švandova divadla

Další foto

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.