Tréninkové kavárny Café MARTIN fungují díky podpoře EU

Autor: Adam Šimčík

08. 04. 2015 | 15:17

Projekt Vzdělání a tréninkové zaměstnání pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením II se již naplno rozběhl a návštěvníci kaváren Café MARTIN v Sokolovské ulici 29/75 v Praze 8 a v budově úřadu MČ Praha 6 se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak lidé s hendikepem pracují na svém zařazení na trh práce.

Smyslem projektu, který byl podpořen v rámci 7. výzvy OP Praha Adaptabilita, je snížit nezaměstnanost v hl. m. Praze u osob z cílové skupiny, kterou tvoří uchazeči o zaměstnání z řad OZP, resp. osob s mentálním či kombinovaným postižením.
Pro tyto osoby je charakteristická nízká úroveň kvalifikace a mnohdy absence jakékoliv pracovní zkušenosti, proto jsou její šance na nalezení pracovního uplatnění malé. Realizace aktivit projektu má za cíl zvýšit šanci na uplatnění na trhu práce jednak prohloubením kvalifikace a jednak získáním relevantních pracovních zkušeností prostřednictvím tréninkového zaměstnání. Realizátor projektu, nestátní nezisková organizace Centrum MARTIN o.p.s. předpokládá v projektu účast minimálně 20 osob s postižením. Projekt probíhá ve 2 obdobných cyklech, přičemž první byl zahájen v prosinci 2014. Účastníci v rámci každého cyklu nejprve absolvují bilanční diagnostiku, na jejímž základě jsou analyzovány jejich schopnosti a pracovní potenciál. Z výsledků diagnostiky vychází výběr vzdělávacích aktivit a umístění na konkrétní pracovní místo v jedné z fungujících tréninkových kaváren v Praze. S každým účastníkem je sjednán pracovní poměr na poloviční úvazek na dobu pěti měsíců. S ohledem na individuální potřeby účastníků vznikl v rámci propojených aktivit projektu ucelený systém vzdělávání zaměřený na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností, který doplňuje motivační kurz a možnost účasti v job klubu. Po celou dobu je účastníkům projektu poskytována individuální podpora a také pomoc při vyhledávání zaměstnání. Organizace Centrum MARTIN o.p.s. vytvořila a bude udržovat po dobu trvání projektu celkem 10 tréninkových pracovních míst na poloviční úvazek v rámci zaběhlých tréninkových kaváren Café MARTIN v Praze 8 a v Praze 6. Aktivity předkládaného projektu navazují na předchozí úspěšně realizovaný projekt podpořený v rámci 5. výzvy OP PA.
„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo uspět se žádostí a získat podporu v rámci sedmé výzvy Operačního programu Praha Adaptabilita. Projekt zprostředkuje získání pracovních zkušeností v tréninkových kavárnách pro lidi s hendikepem, kteří mají jinak velké potíže nalézt vhodné uplatnění na trhu práce. Tato zkušenost je pro ně proto velmi cenná“, uvedla ředitelka Centra Martin o.p.s., Daniela Prokopová.
V současné době je ještě několik volných míst pro účast ve druhém cyklu projektu, pro více informací navštivte internetové stránky www.centrummartin.cz.


Odkaz URL ke článku
Centrum MARTIN o.p.s.

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.