Vandal poničil orloj

Autor: Petr Převrátil

25. 05. 2012 | 14:33

Na Staroměstský orloj vylezl 24. května v půl páté ráno mladý muž a poškodil část kamene u pohyblivého kalendária.

Operátor kamerového systému městské policie zaznamenal okamžik, kdy neznámý muž vylezl na Staroměstský orloj. Při tom, jak se sápal na orloj, poškodil dolní část kamenného obložení kalendária orloje.

Kus gotiky jako suvenýr

„Operátor předal přesný popis muže a strážníci muže dostihli na začátku Karlova mostu. Hlídka muže upozornila, že byl zachycen kamerovým systémem, jak leze na historickou památku,“ uvedla mluvčí městské policie Jana Přikrylová. Muž strážníkům předal úlomek gotické ozdoby, kterou nesl s sebou.

Škoda se určuje

Cizinec, který čin spáchal, hlídce sdělil, že ukáže, odkud úlomek pochází, a vrátil se s ní k orloji. „Strážníci našli na místě ještě další kousky z gotického obložení,“ uvedla J. Přikrylová. Na místě cizinec strážníkům ukázal, jak na památku vylezl a odkud se vylomil kus kamene. Hlídka na místě zajistila ještě další úlomky. Strážníci pro podezření ze spáchání trestného činu na místo přivolali Policii ČR, která si celou věc převzala k dalšímu šetření. Výši škody určují nyní odborníci.

Na orloj útočí hlavně opilci

V posledních letech je orloj velmi často terčem útoku opilců. Několikrát poničili sochy, nyní byla poškozena i část gotických ornamentů, které jsou z pískovce, a tedy křehké. Je to poprvé, kdy byl vandal spolehlivě identifikován . Při minulých útocích byly sice dopadeny některé osoby, ale podle dalšího vyšetřování nebyly pachateli těchto činů. Nepotrestán zůstal i útok, kdy vandal s tyčí záměrně urazil jedné ze soch ruku.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.