Vltava zněla hudbou

Autor: Petr Převrátil

29. 07. 2011 | 15:45

Pod záštitou Městské části Praha 1 připravilo občanské sdružení Luka Praha druhý ročník týdenního festivalu „Praha – Sen letní noci“ plného hudby, tance, filmu a zábavy. Vyvrcholením celého týdne byl koncert na pontonu nedaleko mostu Legií. Vedle řady dalších vynikajících zahraničních i domácích umělců na něm vystoupili Dan Bárta se skupinou Illustratosphere a zejména pak srbský režisér, hudebník a producent Emir Kusturica, tentokrát v roli kytaristy kapely No Smoking Orchestra.

Jedinečnost festivalu „Praha – Sen letní noci“ spočívá vedle jiného v umístění pódia pro účinkující na pontonu přímo na řece Vltavě, mezi Karlovým mostem a mostem Legií. Hlediště potom tvořilo Smetanovo nábřeží, Střelecký ostrov, most Legií, Kampa park, Karlův most, lodě a lodičky, šlapadla i okna a balkony v okolí.

Soubor No Smoking Orchestra, v němž hraje Kusturica se svým synem Striborem, se proslavil zejména díky soundtracku ke Kusturicovu slavnému filmu Černá kočka, bílý kocour. „Nekuřáci“ vznikli přeložením původního názvu Zabranjeno Pušenje, který kapela, založená v roce 1980 sarajevským anarchistou Nellem Karajičem, původně nesla.

Kusturica, který na koncertu krátce vystoupil i s Danem Bártou, je také autorem punkové opery Time of the Gypsies, která měla premiéru v roce 2007 v pařížské L'Opéra Bastille.

Hostem koncertu na Vltavě byl i Antonín Panenka, autor legendární penalty ve finále mistrovství Evropy v roce 1976 v srbském (tehdy jugoslávském) Bělehradě.

Součástí pobytu srbského umělce v Praze bylo kromě jiného zahájení výstavy fotografií Petra Našice, který zachytil natáčení filmu Závěť. Snímky je možné zhlédnout na poloostrově Hollar.

Pořadatelem festivalu "Praha – Sen letní noci" bylo občanské sdružení Luka Praha. Více na www.senletninoci.cz www.luka.cz

Součástí festivalu byla i výstava unikátních fotografií na náplavce Smetanova nábřeží "Emir Kusturica objektivem Petra Našice"

Emir Kusturica (24.11.1954, Sarajevo)

Jeden z nejkreativnějších evropských filmařů, na základě úspěšných amatérských filmů natočených na střední škole doporučila amatérská filmová organizace Bosny a Hercegoviny Emira k přijetí na pražskou FAMU , kterou absolvoval v roce 1978 v ročníku Otakara Vávry. Za své filmy již Kusturica získal řadu ocenění. Je držitelem Zlatých palem z Cannes za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995) a za režii k filmu Dům k pověšení (1988), Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona Dream (1993). V roce 1998 jel do Benátek s Černou kočkou, bílým kocourem a domů se vracel se Stříbrným lvem. Dne 14. července 2010 se stal rytířem francouzského Řádu čestné legie.

Zdroj: Aktualita MČ Praha 1

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 52/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.