Vyšehradští včelaříci jsou i na Chodově

Autor: Petr Převrátil

31. 05. 2012 | 18:08

Ve spolupráci s Českým svazem včelařů v Praze byly na střechu Centra Chodov umístěny tři úly. Po Jedličkově ústavu na Vyšehradě a Botanické zahradě v Troji jde již o třetí stanoviště prvního pražského kroužku Mladých včelařů.

Létají do lesa

„Lokalita Centra Chodov je vhodná pro blízkost zeleně (především Kunratického lesa) a možnost pastvy pro včely, což se ukáže při medobraní. Výhodou je i kontakt s veřejností, možnost vzdělávání a propagace včelařství. Jde o unikátní aktivitu v České republice, která má podporovat a rozšiřovat tuto formu chovu včel. Předpokládáme, že včelstva vyprodukují adekvátní množství medu, vosku i pylu a zároveň poslouží zejména k demonstrování správné včelařské praxe a veterinárních postupů při jejich ošetřování,“ řekl Rudolf Peleška, tajemník Českého svazu včelařů.

Mají 50 kilo medu

„Včely na stanovišti v Centru Chodov prosperují. Aktuální zásoby by se měly pohybovat kolem 50 kg nektarového medu na úl. Med z města není v žádném případě méně kvalitní. Naopak je z většího počtu druhů rostlin, které navíc nejsou chemicky ošetřované, a včely případné škodlivé látky stejně odstraňují,“ vysvětlil Rudolf Peleška.

O Českém svazu včelařů

V České republice dnes existuje přes 1100 včelařských spolků, které jsou sdruženy v Českém svazu včelařů (ČSV). Více než 48 tisíc členů ČSV představuje 97 % všech včelařů u nás. ČSV je členem dvou mezinárodních sdružení: Apimondia (Světová federace včelařských organizací) a Apislavia (Federace evropských včelařských organizací z východoevropských a podunajských zemí). ČSV je ve světě velmi uznáván za vynikající výsledky dosažené v oblasti zajišťování zdraví včelstev a za propracovanou metodiku jednotného preventivního postupu proti šíření nemocí včel.

Zdroj: praha.eu

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.