Zateplování budov vyhání rorýse, Praha 10 je láká zpět

Autor: Václav Vlček

01. 06. 2012 | 12:30

Rozšířené zateplování vnějších stěn budov přináší problémy v městech žijícímu ptactvu, zejména rorýsům, kteří běžně hnízdí ve štěrbinách domů a po rekonstrukci fasády přicházejí o přirozený domov. Praha 10 tento problém řeší zavěšováním speciálních budek - tzv. rorýsovníků.

Během zateplování obecního bytového domu ve vršovické ulici Novorossijská došlo k zakrytí hnízd zde žijících rorýsů. „Místní obyvatelé přišli s dobrým nápadem nahradit původní hnízda novými rorýsovníky. Úřad se rozhodl tuto občanskou iniciativu vyslyšet a vrátit ptactvu jejich domov. A to nikoliv jen na jediné budově, ale i na dalších zateplovaných budovách na území Prahy 10. Budky nejsou drahé, ptáci budovu nijak neohrozí a proto nás potěší, pokud se k iniciativě obce připojí i majitelé soukromých domů," uvedla zastupitelka a předsedkyně Výboru pro regeneraci památkové zóny Ivana Cabrnochová (SZ).

„Podle informací z odborných webů mezi lety 1989-2000 klesl počet pražských rorýsů o 45 procent a tento trend v dalším desetiletí pokračoval. Do budoucna budeme rorýsovníky osazovat na všechny zateplené budovy ve vlastnictví městské části," řekl v této souvislosti místostarosta Bohumil Zoufalík (ODS).

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.